Świat Wiadomości Wiara

Watykan odmawia niemieckim biskupom proszącym o zgodę na udzielanie Komunii Świętej protestantom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Luis Ladaria w napisanym 25. maja i opublikowanym dzisiaj przez austriacki portal internetowy Kath.net liście skierowanym do niemieckich biskupów nie zgodził się na udzielanie Komunii Świętej protestantom będących w związkach małżeńskich z katolikami.

List, który skierowany był między innymi do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec – arcybiskupa Monachium kardynała Reinharda Marxa oraz arcybiskupa Kolonii Rainera Woelkiego a także do kilku innych niemieckich hierarchów ujrzał dziś światło dzienne. Portal onepeterfive.com dotarł do treści tego pisma i wynika z niego, że arcybiskup Ladaria – prefekt Kongregacji Nauki wiary rozmawiał dwa razy na ten temat z papieżem Franciszkiem, a najważniejszy fragment listu odnosi się do wizyty niemieckim biskupów z Rzymie pod przewodnictwem kardynała Marxa, która odbyła się 3 maja:

Nasza rozmowa [prefekta KNW z papieżem] o spotkaniu z 3 maja jasno wskazała, że [niemiecka] instrukcja podnosi całą serię pytań o olbrzymim znaczeniu. Ojciec Święty z tego powodu doszedł do wniosku, że dokument ten nie jest wystarczająco przygotowany do publikacji – czytamy we fragmencie listu arcybiskupa Luisa Ladarii.

Wydawać by się mogło, że taka decyzja Watykanu powinna zadowolić katolików, którzy obawiają się publicznego głoszenia herezji. Niestety, nie jest tak do końca, gdyż czytamy w nim o „wielorakich ekumenicznych wysiłkach” podejmowanych przez niemieckich biskupów, a szczególnie „współpraca z Kościołem Ewangelickim zasługuje na uznanie i docenienie”. Według prefekta KNW rok Marcina Lutra wskazał na „bazę”, a „celem jest kroczenie ścieżką w stronę coraz bardziej pogłębiającej się jedności”.

Z drugiej strony arcybiskup Luis Ladaria zaznacza, że papież Franciszek chce aby niemieccy biskupi „zachowali ducha biskupiej jedności”. To już drugi raz, kiedy Watykan odmawia prawa do bardziej liberalnego i de facto świętokradczego dostępu do Komunii Świętej. Przeciwko inicjatywie niemieckich hierarchów głośno protestowali między innymi były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Ludwig Gerhard Mueller, kardynał Willem Eijk z Holandii oraz arcybiskup Charles Chaput.

Być może Kościół Katolicki nie uległ jeszcze całkowicie wszelakiej maści liberałom i “postępowcom” próbującym od lat reformować go od środka.  Jednakże czy możemy być pewni, że Watykan wytrwa w swoim postanowieniu i nie ugnie sie przed wpływowymi siłami, które będa wywierały na niego nacisk? Piszcie w komentarzach.

Źródło:dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!