Wiadomości

Waszyngton zablokował rosyjskie aktywa wartości setek milionów dolarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Resort finansów USA nakłada nowe sankcje na Rosję, przy czym tym razem ma chodzić o „jej działalność cybernetyczną” oraz o kwestie „związane z Koreą Północną”. Restrykcje obejmą dwoje Rosjan oraz trzy firmy rosyjskie i jedną słowacką – poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Sankcje związane z działalnością cybernetyczną zostały nałożone na firmę Vela-Marine z Petersburga i słowacką firmę Lacno S.R.O. Waszyngton twierdzi, że firma ta współpracowała z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i wojskiem oraz zajmowała się „śledzeniem podmorskich kabli komunikacyjnych, przez które przepływa znaczna część światowych danych telekomunikacyjnych”.
Divetechnoservice dostarcza rosyjskim agencjom rządowym różnego rodzaju sprzęt podwodny i systemy służące do nurkowania, w tym łódź podwodną.

Lacno i Vela-Marine zostały ukarane za „próbę działania w imieniu lub na polecenie Divetechnoservice”. Ponadto, Vela-Marine miała pomagać tej spółce obchodzić amerykańskie sankcje, a słowacka firma miała udzielać jej materialnej i finansowej pomocy oraz wsparcia technologicznego.

Dwoje Rosjan wymienionych w komunikacie na stronach ministerstwa finansów USA to Anton Nagibin i Marina Carewa – pracownicy Divetechnoservice. Waszyngton nałożył na nich restrykcje w postaci zamrożenia ich aktywów za „próbę udzielenia swemu pracodawcy pomocy w obchodzeniu wcześniejszych amerykańskich sankcji”.

Prócz tego, Waszyngton poszerzył listę podmiotów objętych sankcjami „w związku z Koreą Północną” dwie kompanie i sześć statków. Chodzi o kompanie „Gudżon-Szipping” z Władywostoku i „Wieła-Marin” z Sankt Petersburga, a także statki: „Biełła”, „Bogatyr”, „Neptun”, „Partizan”, „Patriot” i „Sewastopol”. Wszystkie te statki pływają pod banderą rosyjską/

Kilkanaście dni temu rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert poinformowała, że USA nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z wykazaniem, iż Moskwa użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu rosyjskiemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii.

Tłumaczono wówczas, że jeśli Moskwa nie przedstawi zapewnień, że nie użyje broni chemicznej w przyszłości, i nie zgodzi się na inspekcje ONZ, to w trzy miesiące później wprowadzona zostanie druga transza sankcji. Według NBC mogą one oznaczać „obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych, zawieszenie lotów Aerofłotu do USA oraz obniżenie prawie całego eksportu i importu”.

/Radio Zet, Ria Novosti/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!