Wiadomości

Waszczykowski o lwach na Cmentarzu Orląt Lwowskich: “Może to czas na symboliczny gest?”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu wpolityce.pl, europoseł PiS Witold Waszczykowski podzielił się na Twitterze refleksją dotyczącą słynnych lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie. Były szef MSZ zasugerował, że czas na „symboliczny gest”, którym – jak można się domyślać – byłoby odsłonięcie rzeźb.

Waszczykowski oznaczył w swoim poście profile ukraińskiego MSZ i ambasady Ukrainy w Polsce. To do nich skierował swoje pytanie: “Może to czas na symboliczny gest?”

Lwy powróciły na odnowioną nekropolię w 2015 roku. Lwowska Rada Obwodowa wyraziła zaniepokojenie z powodu możliwości wykorzystania monumentu przez „polskie koła radykalne”. Ponadto powoływano się na brak zgody władz samorządowych i regulację z 2005 roku o renowacji cmentarza, w której ponowne ustawienie rzeźb nie było przewidziane.

Ostatecznie lwy, które nierozłącznie kojarzą się z polskim dziedzictwem (na trzymanych przez nich tarczach są napisy: „Zawsze wierny” i „Tobie Polsko”) zostały zakryte płytami paździerzowymi.

“Czy to już czas na odsłonięcie rzeźb? Czas jest szczególny, zwłaszcza w obliczu olbrzymiej pomocy, jakiej Polska udziela Ukrainie” – czytamy na portalu wpolltyce.pl.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!