Wiadomości

„Washington Post” : Światu grozi masowy głód. 10 państw szczególnie narażonych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Washington Post”, powołując się na przedstawiciela amerykańskiego rządu, pisze, iż skutkiem wojny na Ukrainie może być masowy głód, przy czym na klęskę głodu szczególnie narażonych jest 10 państw, m.in. Etiopia, Kenia i Somalia.

Publicysta „Washington Post” David Ignatius, twierdzi, że obecne efekty wojny na Ukrainie na globalne rynki żywności – m.in. wzrosty cen – są dopiero początkiem. „Wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu ostrzega, że jeśli szybko nie podejmie się działań, wojna może wywołać »potencjalnie masowy głód«” – pisze Ignatius.

Powołuje się tu na prognozy ośrodka Center for Global Development, który przewiduje, że wzrost cen wpędzi 40 milionów ludzi na świecie w skrajne ubóstwo i zagrożenie głodem. Z kolei system wczesnego ostrzegania o głodzie agencji USAID wymienia 10 krajów szczególnie zagrożonych klęską. Według indeksu, na skraju głodu jest ludność w części Etiopii, Kenii, Somalii, Sudanu Płd., Madagaskaru i Burkiny Faso.

W ocenie USAID, wojna zablokowała 30 proc. światowego eksportu pszenicy i jęczmienia. Ignatius podkreśla, że Ukraina przed wojną eksportowała 5-6 mln ton zbóż miesięcznie, zaś obecnie jest to ok. 2 mln – choć i tak jest to znacznie więcej, niż w początkowej fazie wojny. Stany Zjednoczone mają nadzieję, że w obliczu rosyjskiej blokady portu w Odessie, Ukraina będzie mogła zwiększyć transport zbóż drogą lądową do ok. 4 mln ton. W tym pomóc ma m.in. budowa tymczasowych silosów na granicy polsko-ukraińskiej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!