Polska Wiadomości

Warszawska Rada Miasta zakazała poruszania się po mieście pojazdom z napisami pro life i przeciwko LGBT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl radni Warszawy podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy przyjęli uchwałę zakazującą poruszania się po mieście pojazdom propagującym określone treści, w tym antyaborcyjne. Uchwała jest niezgodna z konstytucją zapewniającą wolność poruszania się i wyrażania poglądów.

Zdominowana przez radnych Koalicji Obywatelskiej rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę „w sprawie przepisów porządkowych zakazujących poruszania się niektórymi rodzajami pojazdów”. Za uchwałą zagłosowało 40 radnych a 18 było przeciw. Jak podaje PAP, uchwała wejdzie w życie w ciągu 5 dni po publikacji, o ile nie uchyli jej wojewoda.

Uchwała zakazuje poruszania się po Warszawie pojazdom propagującym „nieprawdziwe” treści na temat „osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej” a także sugerujących popełnianie przez te osoby przestępstw i wykroczeń. Uchwała stanowi, że chodzi o treści propagowane za pomocą zdjęć, napisów, plakatów, banerów i transparentów a także sprzętu nagłaśniającego. W paragrafie 2 uchwały dodano, że chodzi też o „treści drastyczne”, w tym przedstawiające „zwłoki lub szczątki ludzkie oraz części płodu ludzkiego”.

Za złamanie uchwały grozi kara grzywny.

Zgłaszający projekt uchwały mecenas Jarosław Kaczyński, radny KO, nie ukrywał, że chodzi o wyeliminowanie z obszaru miasta treści „homofobicznych” i antyaborcyjnych.

Radni PiS, którzy głosowali przeciw, wskazywali, iż uchwała nie ma podstawy prawnej i jest niezgodna z konstytucją. Ma to m.in. potwierdzać opinia prawników warszawskiego ratusza. „To ograniczenie wolności głoszenia poglądów, prezentowania informacji w sferze publicznej. Istnieją inne kanały dochodzenia naruszonych swoich dóbr, jeżeli tak to odbieramy, niż podejmowanie tej uchwały” – powiedział radny PiS Błażej Poboży.

Czy kogoś to dziwi?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!