Wiadomości

Walki na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Drugi dzień na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu dochodzi do starć między żołnierzami. Używana jest broń strzelecka, granatniki i moździerze. Są ranni zarówno wśród wojska, jak i wśród ludności cywilnej – informuje portal 24.kg.

Kirgistan oskarża Tadżykistan o ostrzeliwanie kilku kirgiskich wiosek w pobliżu granicy. Są doniesienia o starciach zbrojnych na całym obwodzie granicy kirgisko-tadżyckiej. Tadżykistan używa ciężkiego sprzętu wojskowego w starciach na granicy kirgisko-tadżyckiej – twierdzi z kolei Służba Graniczna Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu.

Przypomnijmy, że Kirgizi to naród turecki i Kirgistan, państwo, które wybiło się na niepodległość w wyniku rozpadu ZSRR, blisko współpracuje z Turcją i innymi krajami tureckimi, zrzeszonymi w Organizacji Państw Tureckich. Tadżycy z kolei to lud irański, blisko spokrewniony z Persami. Tadżykistan to dziś najwierniejszy sojusznik Rosji w Azji Środkowej.

Na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu w ostatnim okresie co pewien czas dochodziło do starć, przy czym wydaje się, że obecny konflikt jest zdecydowanie poważniejszy od poprzednich, aczkolwiek już wcześniej dochodziło do wymiany ognia, w tym artyleryjskiego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!