Wiadomości

Waldemar Tomaszewski ponownie prezesem AWPL-ZChR

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Europoseł Waldemar Tomaszewski nadal będzie przewodniczył partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Tak zadecydował jej IX zjazd, który się odbył w piątek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Waldemar Tomaszewski jest przewodniczącym polskiego ugrupowania na Litwie nieprzerwanie od 1999 roku.

Najbliższym wyzwaniem dla AWPL-ZChR będą wybory parlamentarne. Odbędą się one 11 października. Zajazd zapoczątkował kampanię wyborczą. Obecnie rozpocznie się zgłaszanie kandydatów. Zapowiedziano, że ich lista i program wyborczy zostaną zatwierdzone pod koniec lipca.

Od dwóch kadencji AWPL-ZChR w wyborach parlamentarnych posiada osiem mandatów i własną frakcję sejmową. Przed rokiem partia weszła w skład koalicji rządzącej i ma dwóch ministrów – łączności oraz spraw wewnętrznych. Ministrami są posłowie Jarosław Narkiewicz i Rita Tamszuniene.

Polska partia rządzi lub współrządzi również w sześciu samorządach kraju, m.in. w Wilnie.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie została założona w 1994 roku. Od 2016 roku partia nosi nazwę Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek-Chrześcijańskich Rodzin. Ugrupowanie liczy 2134 członków, zrzeszonych w ośmiu oddziałach. W piątkowym zjeździe udział wzięło 139 delegatów.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!