Wiadomości

Waldemar Pawlak: Media, które znalazły się w rękach niemieckiego kapitału, stały się narzędziem wpływu Niemiec na polską politykę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal tvp.info ujawnił taśmę, na której zarejestrowano rozmowę byłego premiera i wieloletniego prezesa PSL Waldemara Pawlaka z obecnie najbogatszym Polakiem – Michałem Sołowowem. Padają tam znamienne słowa, które wyraźnie mówią, iż ówcześni decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że media, które znalazły się w rękach niemieckiego kapitału, stały się narzędziem wpływu Niemiec na polską politykę.

Waldemar Pawlak: Jeżeli pan spojrzy na taką bardzo opiniotwórczą stację, na przykład TVN, to kapitalizacja TVN jest grubo poniżej pana pomysłu np. na Azoty, i TVN w naszym kraju ma dużo większy wpływ niż wiele innych sporych całkiem firm (…)

Michał Sołowow: TVN nie generuje cashu [pieniędzy], panie premierze, i dlatego jest na tyle wyceniany. Tu jest jakby…

Waldemar Pawlak: Bardzo dobrze pan na to patrzy, otóż ja bym powiedział dalej, że można by sobie nawet wyobrazić, że do takiej firmy jak TVN opłaci się dopłacić, żeby mieć taki wpływ na politykę jak TVN. Niemcy sobie kupili – przez inwestycję w Axel Springer – „Fakt”, „Newsweek”, Onet. To są przykłady, gdzie ja mogę jednak powiedzieć, że na Tuska większy wpływ ma artykuł w „Fakcie” niż opinia Konfederacji Pracodawców czy Komisji Trójstronnej. (…) Dzisiaj oddziaływanie mediów, które są pod kontrolą różnych międzynarodowych koncernów, jest dużo większe na polski rząd niż wszystkich przedsiębiorców razem wziętych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!