Wiadomości

W związku z silnym wiatrem w piątek i sobotę straż pożarna interweniowała 1127 razy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z silnym wiatrem w piątek i sobotę straż pożarna interweniowała 1127 razy, najwięcej w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim i w Wielkopolsce. W wichurach poszkodowane zostały trzy osoby – poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Frątczak powiedział, że od godz. 14.00 w piątek do soboty do godz. 14.00 straż pożarna interweniowała 1127 razy, w tym 941 razy w piątek i 186 razy w sobotę.

W piątek 157 razy strażacy interweniowali w woj. pomorskim, 141 razy w kujawsko-pomorskim i 119 razy w Wielkopolsce.

„Interwencje strażaków dotyczyły głównie setek połamanych i powalonych drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych. W wielu miejscach zabezpieczaliśmy uszkodzone elementy budynków, przede wszystkim pokrycia dachowe, a także naderwane reklamy” – wyjaśnił Paweł Frątczak.

W sobotę od północy do godz. 14.00 strażacy interweniowali 186 razy, z czego najwięcej (61 razy) w woj. śląskim i 31 razy w woj. pomorskim.

Frątczak dodał, że w piątek na samochód, którym podróżowały dwie osoby w Połczynie w woj. zachodniopomorskim, spadło drzewo. Z kolei w sobotę 60-letnią kobietę z Otwocka w woj. mazowieckim uderzył spadający konar drzewa. Poszkodowana trafiła do szpitala z urazem nogi.

„Przy takim silnym wierze należy unikać wychodzenia z domu, a także usunąć z balkonu wszystkie przedmioty i nie otwierać okien. Jeśli jednak musimy wyjść z domu, należy pamiętać, że nie wolno szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi” – przestrzegł Frątczak. Dodał, że kierowcy powinni w miarę możliwości unikać parkowania samochodów pod drzewami i dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drogach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w sobotę przed silnym wiatrem w całym kraju. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dotyczy województw na południu i w centrum Polski: podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, a także części województw mazowieckiego i wielkopolskiego.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!