Europa Świat Wiadomości

W zeszłym miesiącu USA przyjęły tylko 12 uchodźców z Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Tylko 12 Ukraińców przeszło w marcu przez amerykański program dla uchodźców – poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, mimo tego, że kilka tysięcy Ukraińców dostało się do Stanów Zjednoczonych przez granicę z Meksykiem i poprzez wizy turystyczne, tylko 12 Ukraińców przeszło w marcu przez amerykański program dla uchodźców

Według danych Departamentu Stanu Stany Zjednoczone przyjęły 514 ukraińskich uchodźców w styczniu i lutym, podczas gdy Rosjanie szykowali się do wojny, tylko 12 przyjęto w marcu, gdy wojna się nasiliła i gwałtownie wzrosła liczba uciekających Ukraińców.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że wstrzymano operacje w Kijowie, ale nadal rozpatrywane są sprawy za pośrednictwem biura w Kiszyniowie w Mołdawii. Departament Stanu USA odmówił przedstawienia statystyk dotyczących wiz wydanych Ukraińcom w marcu.

Jak informowano na portalu kresy.pl, prezydent Joe Biden zobowiązał się pod koniec marca do sankcji i pomocy humanitarnej w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.

Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone przyjmą do 100 000 ukraińskich uchodźców – choć powiedział, że wielu prawdopodobnie woli pozostać bliżej domu – i zapewnić dodatkowy miliard dolarów w żywności, lekarstwach, wodzie i innych dostawach.

„Dziś Stany Zjednoczone ogłaszają, że jesteśmy gotowi zapewnić ponad 1 miliard dolarów nowych środków na pomoc humanitarną dla osób dotkniętych wojną Rosji na Ukrainie i jej poważnymi skutkami na całym świecie, w tym wyraźnym wzrostem braku bezpieczeństwa żywnościowego, w nadchodzących miesiącach. Fundusze te zapewnią żywność, schronienie, czystą wodę, środki medyczne i inne formy pomocy. Ogłaszamy również dodatkowe 320 milionów dolarów na finansowanie demokracji i praw człowieka dla Ukrainy i jej sąsiadów. Od 2021 roku Stany Zjednoczone dostarczyły ponad 1,1 mld dolarów pomocy gospodarczej, zdrowotnej, demokracji i praw człowieka oraz humanitarnej dla regionu Europy i Eurazji. Oprócz naszej pomocy humanitarnej Stany Zjednoczone nadal wspierają inicjatywy w zakresie zdrowia publicznego na Ukrainie i w regionie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, takich jak polio, gruźlica i COVID, oraz aby zapewnić pacjentom dalszy dostęp do opieki medycznej. Pozostajemy też zaangażowani w obronę i umacnianie demokratycznych rządów, praw człowieka oraz walkę z korupcją na Ukrainie i jej sąsiadach, ponieważ razem odrzucamy autokrację i agresję” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

UNHCR oszacował dokładnie (informacja opublikowana została 8 kwietnia), że Ukrainę opuściło 4 441 663 uchodźców i od czasów II wojny światowej Europa nie widziała takiego przepływu uchodźców.

W sumie ponad 11 mln ludzi, czyli ponad jedna czwarta populacji, musiało opuścić swoje domy albo przekraczając granicę, aby dotrzeć do sąsiednich krajów, albo szukając schronienia w innym miejscu na Ukrainie.

Chociaż tempo przyjazdów spada, ogólne przepływy ludności trwają nadal. Pracownicy UNHCR informują, że nowo przybyli uchodźcy przybywają z różnych części kraju, w tym ze wschodu, a niektórzy donoszą, że spędzili tygodnie w domu lub w schronach w tragicznych warunkach.

Autor: Paweł Król

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!