Wiadomości

W zaolziańskich Gutach poświęcono miejsce, gdzie stanie nowy kościółek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy z 1 na 2 sierpnia 2017 roku w Gutach na Zaolziu spłonął zabytkowy drewniany kościółek z XVI wieku. Został po nim tylko drewniany krzyż. Pod nim co niedziela spotykają się wierni na mszy świętej.

Nie inaczej było w tę niedzielę, kiedy w Gutach obchodzono uroczyście Boże Ciało. Kiedy jeszcze stał w tym miejscu kościółek, mała drewniana świątynia pękała w szwach, wierni stali również przed nią. Odpusty w Gutach były bardzo popularne, koło drogi stały stoiska z odpustowymi towarami.

W tym roku straganów nie było, tylko cztery ołtarze na pustym placu, gdzie kiedyś stał kościółek i główny ołtarz, przy którym ksiądz Kazimierz Płachta odprawiał mszę świętą, niestety tylko w języku czeskim. Po mszy odbyła się uroczysta procesja do czterech ołtarzy.

A po niej poświęcenie placu pod budowę nowego kościółka. Jego budowa rozpocznie się w pierwszej połowie lipca, pod koniec roku już by miała stać bryła kościoła. W przyszłym roku będzie się jeszcze dotwarzało wnętrze świątyni. W uroczystości brał udział również architekt Antonín Závada st.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!