Wiadomości

W wyniku jego działalności Skarb Państwa stracił 34 mln zł. Ukrywał się na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się postępowanie prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. jednego z członków grupy przestępczej zajmującej się obrotem olejem napędowym. W wyniku działalności mężczyzny straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 34 mln zł.

Postępowanie wobec Mirosława W. zostało wyłączone ze śledztwa, które zakończyło się aktem oskarżenia przedstawionym w styczniu 2022 r. wobec 10 osób. Grupa przestępcza, do której należał mężczyzna, poprzez fikcyjne transakcje doprowadziła do wyłudzeń podatku od towarów i usług. Oskarżony jako prezes jednej ze spółek objętych śledztwem był organizatorem przestępczego procederu. Przedmiotem działalności grupy było wprowadzanie do obrotu gospodarczego tzw. pustych faktur na sprzedaż wewnątrzwspólnotową oraz zakup krajowy oleju napędowego. Straty, które poniósł Skarb Państwa z tego tytułu, opiewają na kwotę ponad 500 mln zł.

Mirosław W. został zatrzymany 3 marca br. Jest on jedną z trzech podejrzanych osób. Mężczyzna poszukiwany był listem gończym i ukrywał się na terenie Ukrainy. Po rozpoczęciu wojny Mirosław W. postanowił wrócić do Polski i został zatrzymany na granicy polsko-ukraińskiej przez Straż Graniczną. W toku śledztwa zabezpieczono mienie o wartości ok. 1,2 mln zł. 15 czerwca 2022 r. do Sądu Okręgowego w Poznaniu skierowany został wobec niego akt oskarżenia.

Śledztwo w powyższej sprawie prowadziła Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!