Wiadomości

W wieku 69 lat zmarł były europoseł Michał Marusik

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje Michał Marusik, były europoseł i były prezes Kongresu Nowej Prawicy – poinformowano w mediach społecznościowych na oficjalnym profilu Marusika.

„Dziś zmarł Pan Michał Marusik, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2014-2019, prezes Kongresu Nowej Prawicy, w latach 80. uczestnik strajków w Rafinerii Gdańskiej, człowiek ideowej prawicy” – czytamy.

Smutną wiadomość potwierdził też Przemysław Majewski, gdański radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Michał Marusik urodził się w 1951 r. w Skrzynkach. Był absolwentem Technikum Chemicznego w Tomaszowie Mazowieckim. Działał w gdańskich środowiskach opozycyjnych, a w sierpniu 1980 r. był jednym z organizatorów strajku w swoim zakładzie rafineryjnym.

Od 1992 r. był członkiem Unii Polityki Realnej. Bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2005 r. z listy Platformy Janusza Korwin-Mikke i w 2007 r. z listy Ligi Polskich Rodzin (w ramach porozumienia wyborczego tej partii z UPR) w okręgu gdańskim oraz do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. z listy UPR w okręgu pomorskim.

W 2010 r. współtworzył partię Unia Polityki Realnej – Wolność i Praworządność (od 2011 r. działającą jako Kongres Nowej Prawicy), gdzie objął funkcję szefa rady sygnatariuszy. Z list tego ugrupowania zdobył (obok Janusza Korwin-Mikkego, Jacka Wilka i Stanisława Żółtka) mandat europosła w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

W 2015 r. w partii doszło do rozłamu. Michał Marusik zastąpił Janusza Korwin-Mikkego na stanowisku prezesa. Ten wraz z częścią swoich współpracowników zdecydował się na stworzenie partii KORWiN, która stała się częścią Konfederacji.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!