Wiadomości

W węgierskich szkołach wprowadzony zostanie przedmiot wychowanie wojskowo-patriotyczne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Węgierskie Ministerstwo Edukacji wprowadza nowy przedmiot. Jest nim wychowanie wojskowo-patriotyczne – informuje portal pch24,pl, dodając, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom jego wprowadzenie nie odbędzie się kosztem redukcji zajęć z wychowania fizycznego.

Jak informuje prawicowy dziennik „Magyar Idők” (węgierskie czasy), resort edukacji we współpracy z ministerstwem obrony planuje stworzenie na obszarze całych Węgier około 200 poligonów przeznaczonych m.in. dla uczniów. Przy szkołach powstają i mają powstawać także strzelnice.

W niektórych węgierskich szkołach już teraz istnieje przedmiot o nazwie wychowanie wojskowe. Nie jest on jednak dla uczniów obowiązkowy i nie obejmuje części historyczno-patriotycznej.

Premier Orban wykluczał dotąd przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej, lecz jesienią 2016 roku zaproponował utworzenie jednostek ochotniczych we wszystkich 19 węgierskich komitatach (województwach). Jednostki te miałyby się stać swego rodzaju gwardią narodową, liczącą około 20 tys. żołnierzy, co oznaczałoby podwojenie siły węgierskiego wojska.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!