Świat Wiadomości

W USA Pokemony okazały się rasistowskie…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal antyradio.pl 21. sezon anime o kieszonkowych potworach, „Sun & Moon: Ultra Adventures” (w Polsce jako „Pokemon: Słońce i Księżyc”) prawdopodobnie nie będzie emitowany na świecie w całości. Dystrybutorzy serialu wyciągnęli nauczkę z doświadczeń z przeszłości i postanowili w międzynarodowej emisji pominąć odcinek, który mógłby wywołać kontrowersje,szczególnie na największym rynku – w Stanach Zjednoczonych.

Chodzi o 1005. odcinek serialu, a 64. odcinek trwającej serii, zatytułowany „Satoshi to nagetsukesaru! yujo no tacchidaun ! !” („Satoshi and Nagetukesaru! A Touchdown of Friendship!!”). W epizodzie tym główny bohater, Ash Ketchum spotyka plemię przypominających lemury bądź małpy Pokemonów, Passimian (w wersji japońskiej Nagetsukesaru). Aby zdobyć ich zaufanie, Ash ubiera się w kostium Passimiana i maluje twarz ciemną farbą, by upodobnić się do jednego z nich.

W Stanach Zjednoczonych malowanie twarzy na ciemny kolor budzi jak najgorsze skojarzenia. Kojarzy się z tak zwanym blackface, czyli popularnym przed laty w kinie i w teatrze zabiegiem malowania twarzy białych aktorów czarną farbą, aby upodobnić ich do osób czarnoskórych. Aktorzy stosujący blackface w swoich rolach często odtwarzali stereotypy dotyczące Afroamerykanów. Blackface kojarzy się także z dyskryminacją czarnoskórych, ponieważ we wczesnych latach kina w filmach występowali niemal wyłącznie biali. Kiedy na ekranie pojawiała się postać czarnoskóra, na przykład szekspirowski Otello, po prostu malowano twarz białego aktora na czarno.

Pokemon w USA emituje stacja Disney XD. Kierownictwo stacji zdecydowało się pominąć problematyczny odcinek, zamiast niego emitując następny w kolejności. Nie podano jednak żadnego oficjalnego uzasadnienia tej decyzji. 1 marca 2018 odcinek mogli obejrzeć widzowie w Japonii.

Jak się okazuje kreskówki też nie są wolne od politycznej poprawności. Znamienne jest, że ów “rasistowski” odcinek jest swobodnie emitowany poza Stanami Zjednoczonymi. Świadczy to o głębokich problemach USA z własną historią, która w dużej mierze opierałą się na niewolnictwie.

Źródło: antyradio.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!