Świat Wiadomości

W USA odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Kongresu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl wniedzielę w Waszyngtonie rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowego Kongresu USA. Parlamentarzyści składają przysięgę. Izba Reprezentantów wybierze prawdopodobnie na swoją szefową ponownie Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej.

Demokraci utrzymali większość w Izbie Reprezentantów po wyborach z 3 listopada ubiegłego roku. Kontrola nad Senatem zależy z kolei od wyników dwóch wtorkowych dogrywek wyborczych w Georgii. Aby mieć przewagę w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu, Demokraci muszą zwyciężyć w obu przypadkach. W przeciwnym wypadku większość zostanie utrzymana przez Republikanów.

Szefową Izby Reprezentantów w 117. Kongresie USA zostanie prawdopodobnie po raz kolejny Nancy Pelosi (80 lat), która sprawuje tę funkcję od stycznia 2019 roku.

Zaprzysiężenie parlamentarzystów trwa dłużej niż zwykle, co jest spowodowane obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa.

W środę w amerykańskim parlamencie nastąpi formalne uznanie Demokraty Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA. Posiedzeniu Kongresu będzie przewodniczył wiceprezydent Mike Pence.

Cześć parlamentarzystów z Partii Republikańskiej z niektórych stanów zapowiedziała swój sprzeciw wobec zatwierdzenia wyników wyborczych. Grupa ta stanowi jednak mniejszość w Kongresie. Oznacza to, że nie jest w stanie zablokować procedury przed zaprzysiężeniem Bidena na prezydenta 20 stycznia.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!