Wiadomości

W Tatrach szybko rośnie liczba kozic – “kozicom po prostu nie zagraża wyginięcie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Tatrach odbyło się jesienne liczenie kozic. Jego wyniki pozytywnie zaskoczyły przyrodników. Po obu stronach Tatr żyje 1431 kozic. 1010 po słowackiej stronie Tatr i 421 po polskiej. To kilka razy więcej, niż na przełomie tysiącleci.

Jak mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego, wyniki oznaczają, że „populacja jest na wysokim bezpiecznym poziomie, czyli tym kozicom po prostu nie zagraża wyginięcie”.

– Mieliśmy taką sytuację 15-20 lat temu, kiedy tych kozic było kilka razy mniej niż dzisiaj. W takiej sytuacji powoli pojawiają się już powody do obaw. Na obecnym poziomie, powyżej tysiąca, możemy być spokojni o przyszłość kozic – ocenia Krzeptowski-Sabała.

Ilość zliczonych osobników jest także znacznie większa niż wiosną, kiedy to kozic było niespełna tysiąc. Zdaniem przedstawiciela TPN jedną z przyczyn tak niskiego wyniku mogły być złe warunki atmosferyczne. Wówczas zresztą właśnie z powodu złej pogody liczenie kilka razy przekładano. Krzeptowski-Sabała dodaje jednak, że po części różnica wynika z przyczyn naturalnych

– Na to wpływają warunki zimowe, kiedy jest największa śmiertelność kozic. Tu chodzi o lawiny, tu chodzi o upadki z dużej wysokości. Na to wpływa na pewno aktywność drapieżników, które na te kozice polują. Więc czymś naturalnym jest, że te liczby się różnią – wyjaśnia.

Choć ze statystyk wynika, że po polskiej stronie na tej samej powierzchni jest więcej osobników, niż u sąsiadów (słowacka część Tatr jest większa od polskiej), to najwięcej kozic występuje w Tatrach Bielskich.

Na terenie naszego kraju zwierzęta te poza Tatrami można spotkać jedynie w rejonie Średniaka w Masywie Śnieżnika w Sudetach. Kilkadziesiąt lat temu osiedlił się tam kierdel kozic, który przywędrował z czeskich Jesioników.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!