Europa Polska Wiadomości

W Tarnowie Węgrzy modlili się w intencji Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal tvp.info około ośmiuset Węgrów modliło się w tarnowskiej katedrze za naród polski w 100-lecie odzyskania niepodległości. Podczas Narodowej Pielgrzymki Węgrów w centrum miasta odsłonięto też ławkę – symbol przyjaźni Polski i Węgier.

Msza św. w bazylice katedralnej zgromadziła dzieci, młodzież i starszych z Węgier. Modlitwie przewodniczył bp József Tamas.

Judit Sarszegi uczestniczy w pielgrzymce razem z mężem i trzyletnim synkiem. – To dla nas ważne przeżycie. Pielgrzymujemy całymi rodzinami. Wiele osób jest tutaj po raz pierwszy. Tarnów jest bardzo ładnym i historycznym miastem, wiele nas łączy – mówi pątniczka.

Pielgrzymów powitał w katedrze biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. – Cieszymy się, że Węgrzy chcą razem z nami świętować niepodległość. To dla nas ważne. Liczymy na waszą modlitwę. Dziś bardzo ważne jest, żebyśmy nie wstydzili się Chrystusa i pokazywali, że należymy do Niego. Niech Bóg błogosławi Węgrom i Polsce – powiedział biskup.

Po mszy odbył się koncert sakralny w wykonaniu Palmai Arpad. Obok modlitwy pielgrzymi z Węgier zwiedzili miasto, a zwłaszcza „węgierskie miejsca”. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Sandora Petofiego, węgierskiego poety, uczestnika powstania węgierskiego.

Kolejnym punktem pielgrzymki był pomnik gen. Józefa Bema, zlokalizowany na ul. Wałowej. Tam z udziałem władz Tarnowa i gości z Węgier odsłonięta została ławka – symbol przyjaźni Polski i Węgier. To dar Węgrów. Znajdują się na niej dwie flagi: polska i węgierska.

– Tarnów dla Węgrów jest bardzo ważnym miastem. To tutaj urodził się gen. Józef Bem, tutaj też jest miejsce jego spoczynku. Generał Bem to ważna postać dla obu naszych narodów. To ikona walki o niepodległość Węgier – podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Pielgrzymi udali się też pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce jako wyraz pamięci o tych, którzy polegli za ojczyznę. Zobaczyli też remontowany Park Strzelecki, gdzie znajduje się mauzoleum generała Józefa Bema. Urodził się on w 1794 r. w Tarnowie. Był m.in. naczelnym wodzem powstania węgierskiego z lat 1848-1849.

VII Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski odbywa się w intencji wzmocnienia chrześcijańskiej przyjaźni polsko-węgierskiej. Pątnicy byli już na Jasnej Górze i w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Przyjaźń Polaków i Węgrów rozwijała się na przestrzeni wieków. Obydwa narody wspomagały się w trudnych momentach. Matka Boska została obrana zarówno Królową Polski, jak i Węgier.

Ten wspaniały gest potwierdza, że przyjaźń polsko-węgierska jest wciąż żywa, a nawet jest silniejsza niż kiedykolwiek, szczególnie w dzisiejszych niepewnych czasach.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!