Wiadomości

W Szwecji weszło w życie nowe prawo uznające seks bez formalnej zgody za gwałt

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z dniem 1 lipca w Szwecji weszło w życie prawo zaostrzające przepisy dotyczące przestępstw seksualnych. Zobowiązuje ludzi do uzyskania wyraźnej wzajemnej zgody przed kontaktem intymnym – w przeciwnym razie zostanie uznany za gwałt.

Zgodnie z nowym prawem, obie osoby muszą wyrazić zgodę na zbliżenie słowami lub „jasno wyrazić”, że chcą zaangażować się w aktywność seksualną, a bierność nie jest uważana za oznakę dobrowolnego uczestnictwa.

Dotychczas czynnikiem decydującym o wymierzeniu kary za gwałt było udowodnienie, że sprawca zmusił ofiarę siłą, groźbami lub wykorzystał jej trudną sytuację.

Przyczyn wprowadzenia podobnego prawa można szukać w werdykcie szwedzkiego sądu pierwszej instancji w 2013 r. Wówczas Szwecją wstrząsnął wyrok uniewinniający trzech młodych mężczyzn oskarżonych o zgwałcenie 15-letniej dziewczynki butelką wina. W werdykcie sąd stwierdził: „Ludzie podejmujący czynności seksualne robią sobie nawzajem różne rzeczy w sposób spontaniczny, bez proszenia o zgodę.” Protesty dziewczyny sąd tłumaczył jej „nieśmiałością”. Sprawcy zostali ostatecznie skazani w drugiej instancji po powszechnych protestach.

Powstała już specjalna aplikacja na telefon, która pozwala na wyrażenie zgody przed kontaktem seksualnym.

Czytaj też:

Seks, także w małżeństwie, tylko po uprzednim uzyskaniu formalnej zgody partnerki – czyli co nowego w Szwecji

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!