Europa Wiadomości

W Szwecji skazano mężczyznę za szpiegostwo na rzecz Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl szwedzki sąd skazał 47-letniego mężczyznę na trzy lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji poprzez przekazywanie rosyjskiemu dyplomacie poufnych informacji na temat szwedzkiego producenta ciężarówek i autobusów Scania w zamian za pieniądze – poinformował portal ABC News.

Jak poinformował w środę portal ABC News, szwedzki sąd skazał 47-letniego mężczyznę na trzy lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji poprzez przekazywanie rosyjskiemu dyplomacie poufnych informacji na temat szwedzkiego producenta ciężarówek i autobusów Scania w zamian za pieniądze.

Mężczyzna, zidentyfikowany jako Kristian Dimitriewski, został oskarżony o dostarczenie swoim przełożonym poufnych informacji korporacyjnych na temat Scanii, ale także szwedzkiego producenta samochodów Volvo, będącego własnością Chin. Sąd Rejonowy w Goteborgu w środę uniewinnił go od tego ostatniego zarzutu.

Dimitriewski, inżynier budownictwa lądowego mieszkający w szwedzkim mieście Goteborg, który w latach 2016-2019 pracował jako konsultant najpierw w Volvo Cars, a później w Scanii, zaprzeczył oskarżeniom. Jego narodowość nie została określona w aktach sądowych.

W wyroku sądu stwierdzono, że w 2016 roku mężczyzna skontaktował się z urzędnikiem rosyjskiej ambasady i zaczęli spotykać się z pewną regularnością, dopóki mężczyzna nie został aresztowany na spotkaniu z rosyjskim dyplomatą w restauracji w centrum Sztokholmu w 2019 roku.

„Sąd okręgowy stwierdził, że mężczyzna skopiował tajne informacje zarówno od Volvo, jak i Scanii, które następnie przekazał urzędnikowi rosyjskiej ambasady i że był w pełni świadomy, że informacje, które przekazał, przyniosą korzyści Rosji” – poinformował sąd w oświadczeniu.

Szwedzki sąd stwierdził, że aby podejrzany mógł zostać skazany za szpiegostwo, należy udowodnić, że bezpieczeństwo Szwecji może zostać naruszone, jeśli dostarczone informacje będą korzystne dla obcych mocarstw. „Sąd rejonowy orzekł, że tak jest w odniesieniu do informacji od Scanii, podczas gdy nie udowodniono, że tak jest w przypadku informacji od Volvo” – poinformowano media.

Prokuratorzy powiedzieli wcześniej, że działania mężczyzny zagrażają bezpieczeństwu Szwecji i zażądali „długiego wyroku”. W Szwecji maksymalna kara za szpiegostwo wynosi sześć lat.

Pytanie tylko czy to był jedyny szpieg…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!