Europa Wiadomości

W Szwecji mnożą się gwałty dokonywane na dzieciach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl liczba zgłoszonych przypadków gwałtów wzrosła o 33 % w ciągu ostatnich dziesięciu lat a o 8 % w stosunku do poprzedniego roku – według opublikowanego właśnie raportu Szwedzkiej Krajowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (Brå).

Brottsförebyggande rådet (Brå) jest agencją rządową w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości, która działa jako ośrodek badań i rozwoju w ramach systemu sądowego. Rada działa przede wszystkim na rzecz zmniejszenia przestępczości i poprawy poziomu bezpieczeństwa w społeczeństwie poprzez tworzenie danych i upowszechnianie wiedzy na temat przestępczości i zapobiegania przestępczości. Rada opracowuje również oficjalne statystyki kryminalne kraju, ocenia reformy, prowadzi badania w celu zdobycia nowej wiedzy i zapewnia wsparcie dla lokalnych działań na rzecz zapobiegania przestępczości. Wyniki pracy Brå są podstawą dla decydentów w ramach systemu sądowniczego, Riksdagu i rządu. Brå często współpracuje z innymi organizacjami i agencjami sektora publicznego.

Brå opublikowała wstępne statystyki za 2018 w tym tygodniu. Wykazały nie tylko, że ogólna liczba gwałtów wzrosła, ale i przybyło o 13 % gwałtów na dzieciach, donosi dziennik “Expressen”. Według agencji w zeszłym roku w Szwecji odnotowano 7 840 gwałtów, co oznacza wzrost o 614 w porównaniu z 2017 r., a gwałtów na dzieciach w wieku wieku 0-17 lat było 3.420. Tylko w przypadkach gwałtów wobec dorosłych mężczyzn statystyki zmniejszyły się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ogólnie rzecz biorąc, przestępczość wzrosła o 2 % w 2018 roku, ze wzrostem przestępczości w większości obszarów i spadkami w kradzieży, takimi jak kradzieże kieszonkowe i włamania. Zanotowano za to rekordową liczbę strzelanin kończących się zgonami. To ostatnie skłoniło sztokholmskiego komisarza policji – Gunnara Appelgrena do opisania niektórych obszarów kraju jako wyglądających jak “państwo w stanie wojny”.

Jak uważacie? Kto jest przyczyną owego wzrostu przestęczości seksualnej? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!