Świat Wiadomości Wiara

W Stambule rozpoczęto budowę pierwszego od prawie 100 lat kościoła katolickiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl po raz pierwszy od powstania świeckiej Republiki Turcji w 1923 roku w kraju tym będzie chrześcijański kościół – w sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan wziął udział w ceremonii rozpoczęcia budowy w Stambule. Świątynia ma zostać ukończona w dwa lata.

Nowy kościół chrześcijański wzbogaci Turcję duchowo – oświadczył szef państwa, cytowany przez państwową agencję prasową Anatolia.

Świątynia przeznaczona dla wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego ma powstać w dzielnicy Yesilkoy nad Morzem Marmara, w europejskiej części Stambułu. Pozwolenie na budowę rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wydała już w 2015 roku.

To historyczny dzień– ocenił metropolita stambulsko-ankarski Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Filiksinos Jusuf Cetin.

W Turcji, której ludność jest w ponad 99 procentach muzułmańska, liczbę wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego szacuje się na około 17 tysięcy.

Od założenia kemalistowskiej Republiki Turcji w kraju wydawano wprawdzie pozwolenia na renowację istniejących świątyń mniejszości religijnych, ale nie zatwierdzano budowy nowych.

Ciekawe jak zareagują na to sami muzułmanie.

Opracowanie:
Źródło: rmf24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!