Wiadomości

W Rybniku zatrzymano Marokańczyka będącego wywiadowcą ISIS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Śląski Wydział Prokuratury Krajowej oskarża Marokańczyka z ISIS o terroryzm. Został zatrzymany w Rybniku przez ABW. W telefonie miał instrukcje, jak wyprodukować bombę metodami chałupniczymi i zdjęcia obiektów do zniszczenia.

Marokańczyk Mourad T., współpracownik słynnego dżihadysty Abdelhamida Abbaouda – przybywszy do Polski – udawał nieletniego uchodźcę z Syrii. Jak wynika z ustaleń ABW, miał on być w Europie zwiadowcą Abbaouda. Posługiwał się fałszywą tożsamością. Podróżując po całej Europie Mourad T. posługiwał się fałszywymi danymi odnośnie swojej tożsamości. W Serbii podał, że jest Syryjczykiem, nazywa się Mourad Sultan. W rzeczywistości urodził się on 22 stycznia 1990 roku w Casablance w Maroku.

Tajne śledztwo w sprawie Marokańczyka podjęto we wrześniu 2016 roku. Wtedy też zatrzymano go w Polsce w Rybniku, a akt oskarżenia przesłano do sądu w połowie lutego 2018 – wynika z uzyskanych przez PAP informacji.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Mourada T. za udział w organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (ISIS). Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Akt oskarżenia przesłany do Sądu w tej sprawie jest pierwszym w Polsce, dotyczącym bezpośredniego współpracownika tak ważnej w strukturze ISIS osoby.

Postępowanie prowadzone przeciwko Mouradowi T. było bardzo trudne dowodowo. Śledztwo miało charakter międzynarodowy. Czynności prowadzono na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy kompletowaniu materiału dowodowego pomocne były również ustalenia dotyczące działalności ISIS poczynione przez organy wymiaru sprawiedliwości państw Unii Europejskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!