Wiadomości

W Rybniku powstanie wyższa szkoła zawodowa o profilu medycznym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wyższa szkoła zawodowa o profilu medycznym, kształcąca pielęgniarki i pielęgniarzy oraz dietetyków i kosmetologów powstanie w Rybniku (Śląskie). W czwartek podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Sygnatariuszami dokumentu byli: marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Mieczysław Kieca i dyrektor związku Adam Wawoczny.

„W sposób szczególny problem z dostępnością kadr medycznych i okołomedycznych uwypukliła pandemia COVID-19. Sytuacja stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo pacjentów i osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz wymusza konieczność podejmowania działań długoterminowych, które budują wydolność systemu w czasach kryzysu. W to wpisuje się zapewnienie wysokiej jakości edukacji dostępnej na terenie województwa. Sygnując list, wierzymy, że mamy niepowtarzalną szansę, aby wesprzeć system ochrony zdrowia poprzez zasilenie go odpowiednio przygotowaną kadrą medyczną” – powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W woj. śląskim funkcjonują wyższe szkoły zawodowe, brakuje jednak takiej o profilu medycznym. Z tego powodu samorząd pielęgniarek i położnych wraz z przedstawicielami Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego pod nadzorem dyrektora Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku dr. hab. inż. Joachima Foltysa opracował koncepcję utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej, która zyskała aprobatę Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

Planowana uczelnia ma kształcić przyszłe kadry medyczne podczas studiów I stopnia w Instytucie Pielęgniarstwa na kierunku pielęgniarstwo, a także kosmetologia i dietetyka w ramach Instytutu Nauk o Zdrowiu. W kolejnych latach mogłyby zostać utworzone studia II stopnia na tych kierunkach i studia podyplomowe, rekomendowane przez okoliczne placówki służby zdrowia. Studia zaplanowano dla około 50 osób z każdego kierunku na roku, z możliwością zwiększenia liczby studentów. Placówka ma zapewniać studentom nowoczesny dydaktyczny sprzęt symulacyjny i możliwość odbycia praktyk.

„Idea powstania wyższej szkoły zawodowej w obszarze medycyny na terenie Rybnika wpisuje się w zapisy Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego +Śląskie 2030+. Jednym z wyzwań dla tych obszarów wskazanych w strategii jest wzmocnienie potencjału i skali oddziaływania ośrodków akademickich” – podkreślił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Autorka: Anna Gumułka
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!