Europa Wiadomości

W Rumunii programiści zostali zwolnieni z płacenia podatku dochodowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal forbes.pl rząd Rumunii, chcąc zatrzymać programistów w kraju, zwalnia ich z obowiązku płacenia podatku dochodowego od wynagrodzenia. Przywilej już obowiązuje, jednak objęta jest nim tylko część branży IT. Teraz ma się to zmienić

Aktualnie z podatku dochodowego w Rumuni zwolnieni są programiści pracujący dla firm, których roczny przychód ze sprzedaży oprogramowania – w przeliczeniu na pracownika – wynosi co najmniej 10 tys. dolarów. Przepis został wprowadzony w 2004 roku przez rząd Adriana Nastase.

Na początku listopada ubiegłego roku minister komunikacji Delia Popescu powiedziała, że państwo powinno podjąć kolejne działania i objąć zwolnieniem wszystkich pracowników branży IT, w celu wspierania start-upów.

Nowe przepisy mają dotyczyć firm w pierwszym roku działalności lub tych, które przeszły proces reorganizacji.

Sektor usług jest najlepiej opłacanym sektorem rumuńskiej gospodarki. Przeciętne wynagrodzenie netto w październiku 2016 roku wynosiło 1225 euro. Jak wynika z danych Eurostatu , w 2014 roku prawie 230 tys. osób pracowało w branży teleinformatycznej, czyli ok. 23 proc. więcej niż w 2011 roku.

Co wy na to? Czy to dobra droga?

Źródło: forbes.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!