Wiadomości

W regionie Laçın Ormianie rozpoczęli palenie swoich domostw

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W regionie Laçın, który w myśl zawartego w nocy 9/10 listopada porozumienia kończącego wojnę ormiańsko-azerbejdżańską ma zostać 1 grudnia przekazany Azerbejdżanowi, Ormianie rozpoczęli palenie swoich domostw.

Przypomnijmy, że porozumienie o zakończeniu działań wojennych w Górskim Karabachu weszło w życie po północy, we wtorek o godz. 1 czasu lokalnego. Ormianie mieli przekazać Azerbejdżanowi region Kəlbəcər do 15 listopada, region Ağdam do 20 listopada, a region Laçin do 1 grudnia, przy czym uwzględniono pozostawienie korytarza szerokości 5 km łączącego Armenię z Górskim Karabachem, a raczej tym, co z niego ma zostać. Zostały tam też rozmieszczone rosyjskie siły pokojowe.

Ostatecznie do przekazania regionu Kəlbəcər w wyznaczonym terminie nie doszło, bowiem Ormianie zwrócili się o dziesięć dni zwłoki, co zostało uwzględnione. Natomiast już 19 listopada armia azerbejdżańska przejęła region Ağdam. Przedwczoraj wieczorem ostatnie oddziały ormiańskie opuściły z kolei region Kəlbəcər, a w nocy zaczęły tam wkraczać oddziały azerbejdżańskie. Przodem posuwali się saperzy, usuwając pozostawione przez Ormian miny…

Armia azerbejdżańska przystąpiła do przejmowania regionu Kəlbəcər

W ciągu wczorajszego dnia jednostki armii azerbejdżańskiej przejęły kontrolę nad całym regionem Kəlbəcər, przekazywanym im stopniowo przez rosyjskie siły pokojowe, które strzegły tam porządku po wycofaniu się wojsk ormiańskich.

Armia azerbejdżańska zakończyła przejmowanie regionu Kəlbəcər

1 grudnia ma dojść do przekazania ostatniego z regionów, które w myśl porozumienia zawartego w nocy 9/10 listopada ma przejść pod kontrolę Azerbejdżanu, mianowicie regionu Laçın. Podobnie jak to miało miejsce wcześniej w regionach Ağdam i Kəlbəcər, także tu Ormianie palą swoje domostwa, które zamierzają porzucić…

Polecamy najnowszy numer magazynu Magna Polonia, w którym tematem wiodącym jest ekspansja islamu:

Najnowszy numer

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!