Wiadomości

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda rozmów w sprawie Fort Trump

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W przyszłym tygodniu w Warszawie przedstawiciel Pentagonu spotyka się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej. To będzie druga runda rozmów w sprawie “Fortu Trump” – poinformował w sobotę w radiowej Trójce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Jak zaznaczył Paweł Soloch, hasło “Fort Trump”, które padło podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, zdynamizowało rozmowy polsko-amerykańskie na temat obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

– W przyszłym tygodniu odbędzie się druga runda rozmów szczegółowych tutaj, w Warszawie. Przyjedzie przedstawiciel Pentagonu i będzie spotykał się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej (…). Będą też obecni przedstawiciele prezydenta (Andrzeja Dudy – przyp. red.) przy tych rozmowach – poinformował Soloch. Dodał, że do spotkania ma dojść w połowie tego tygodnia.

– Poczekajmy na rezultaty, ale w naszym przekonaniu sprawy idą w dobrym kierunku – ocenił szef BBN. Jego zdaniem obecność wojsk amerykańskich w Polsce systematycznie wzrasta.

– Ta obecność dzieje się w powiązaniu ze strukturami NATO (…). Po jesiennej wizycie prezydenta sprawy nabrały przyspieszenia, bo o tym się mówi od dłuższego czasu – stwierdził.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą “Fort Trump”.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!