Wiadomości

W proteście przeciwko przepisom UE przewoźnicy spalili ciężarówkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Właściciele bułgarskich firm transportowych, przeciwni nowym przepisom UE ws. przewoźników drogowych, spalili w Płowdiwie dużą ciężarówkę. – To nasza odpowiedź dla Brukseli, nasza przyszłość. Czekamy na falę upadłości – powiedział jeden z protestujących.

Jeżeli budzące kontrowersje regulacje zostaną definitywnie przyjęte i wejdą w życie, taki sam los czeka całą naszą branżę – powiedział szef jednego ze stowarzyszeń przewoźników Jordan Arabadżijew.

– Chodzi o najbardziej skandaliczny projekt ustawy w całej historii Parlamentu Europejskiego. Tyle razy był odrzucany, co świadczy, że coś z nim nie jest w porządku. Jest to protekcjonistyczny dokument, który dzieli Europę na dwie. Wciąż jednak mamy nadzieję, że rozum zwycięży – dodał.

Według stowarzyszenia bułgarskich przewoźników branża zatrudnia ponad 120 tys. osób. Ewentualne wejście w życie nowych przepisów ich zdaniem zmusi części mniejszych firm do ogłoszenia upadłości, nasili trudności finansowe dużych spółek i zmusi je do zmniejszenia zatrudnienia. Przewoźnicy przekonują, że unijne przepisy zagrażają normalnemu życiu prawie 500 tys. osób, w tym zatrudnionych w branży i ich rodziny.

Europarlament poparł propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. Sprawa dotyczy kontrowersyjnych regulacji niekorzystnych dla Bułgarii, Rumunii, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zakładających m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Przyjęcie regulacji forsują natomiast kraje zachodniej Europy, m.in. Francja.

Przyjęte przez PE propozycje będą teraz przedmiotem negocjacji z krajami członkowskimi UE i Komisją Europejską. Z tych rozmów ma wyłonić się ostateczny kształt przepisów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!