Europa Wiadomości

W Portugalii katolicy protestują przeciwko legalizacji eutanazji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Środowiska katolickie w Portugalii prowadzą akcje sprzeciwu wobec zaplanowanego na koniec maja głosowania w parlamencie nad projektem legalizacji eutanazji.

W poniedziałek władze Portugalskiego Stowarzyszenia Prawników Katolickich zaapelowały do parlamentu, aby ten nie podejmował próby wprowadzenia do przepisów prawa o tzw. śmierci wspomaganej. Kierownictwo organizacji wskazało, że portugalski parlament nie posiada „legitymacji do zalegalizowania eutanazji”. Wcześniej swój sprzeciw wobec próby zatwierdzenia eutanazji wyraziło Portugalskie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich.

Tymczasem od połowy maja portugalski Episkopat skierował do wiernych w całym kraju tysiące broszur pt. „Pytania i odpowiedzi o eutanazji”. Autorzy publikacji, rozdawanej głównie w świątyniach, wskazują, że próba wprowadzenia do ustawodawstwa eutanazji jest sprzeczna z konstytucją Portugalii. Podkreślają, że według artykułu 24 ustawy zasadniczej „życia ludzkiego nie można pogwałcić”.

27 kwietnia reprezentowane w portugalskim parlamencie partie lewicy – socjaliści (PS) oraz Blok Lewicy (BE) – zaapelowały do prezydium Zgromadzenia Republiki o jak najszybsze przeprowadzenie debaty nad projektami legalizacji eutanazji.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!