Wiadomości

W polskiej i słowackiej części Tatr naliczono 983 kozice

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

983 kozice naliczyli przyrodnicy po obu stronach Tatr, z czego 69 to tegoroczny przychówek. Liczba tych chronionych zwierząt spadła w ciągu ostatnich kilku lat, gdyż w rekordowym 2018 roku zaobserwowano w Tatrach 1431 kozic.

Jak podano na stronie internetowej słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP), w słowackiej części Tatr naliczono 653 kozice, a po polskiej stronie gór – 330 sztuk.

„Tegoroczna jesienna akcja nie przyniosła zadowalających rezultatów. Być może wiele kozic chowało się w skalnych, zacienionych zakamarkach, gdzie trudno było je zaobserwować. Można przypuszczać, że wiele osobników nie zostało przez to odnotowanych” – ocenił zoolog z Lasów Państwowych TANAP Józef Hybler.

Ostatni raz tak mało kozic w Tatrach zanotowano jesienią 2011 roku. Na przestrzeni lat przyrodnicy zaobserwowali, że liczebność tych zwierząt podlega dużym wahaniom. W 1999 r. zanotowano najniższe w historii pogłowie kozic – tylko 241 sztuk, ale kilka lat później liczba tych zwierząt zaczęła gwałtownie rosnąć.

Akcja liczenia kozic w Tatrach jest organizowana dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Liczenie wiosenne koncentruje się głównie na notowaniu młodych i weryfikacji, ile osobników przetrwało trudny okres zimowy, natomiast jesienna akcja ma określić liczbę populacji kozic. Akcja polega na tym, że grupy przyrodników poruszają się w wyznaczonych terenach od górnej granicy lasu, w kierunku grani szczytowych Tatr, obserwując i fotografując zwierzęta. Swoje obserwacje przyrodnicy notują na specjalnych kratach. Akcja liczenia kozic odbyła się w pod koniec października. Tydzień później przyrodnicy z obu stron Tatr spotkali się, aby podsumować akcję.

Liczenie kozic w Tatrach organizowane jest od 1954 r., a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku. Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Polsce, poza Tatrami, kozice żyją w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. ub. wieku i zadomowił się na zboczach Śnieżnika.

Kozica jest gatunkiem chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce zwane capami żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Bafia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!