Gospodarka Wiadomości

W Polsce powstanie sześć małych reaktorów atomowych. Podpisano umowę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal TVP Info, w Polsce powstanie sześć małych reaktorów atomowych amerykańskiej firmy NuPower. W poniedziałek w Waszyngtonie koncern KGHM podpisał w tej sprawie umowę. Reaktory mają mieć łączną moc ponad 400 megawatów.

– Pogłębiamy współpracę z KGHM podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029 – powiedział w poniedziałek prezes i dyrektor generalny NuScale Power John Hopkins.

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie, towarzyszącej podpisaniu umowy między KGHM a NuScale Power, Hopkins przypomniał, że obie firmy podpisały memorandum o współpracy jesienią zeszłego roku. W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku.

Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów składających się nawet z 12 takich reaktorów umieszczonych we wspólnym budynku.

Reaktory wyposażone w liczne pasywne – czyli niewymagające zewnętrznego zasilania – systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu. Pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Zespół ten ma liczyć 6 reaktorów. Pierwszy z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół – w 2030.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!