Wiadomości

W Polsce powstało białoruskie Pospolite Ruszenie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowa organizacja nosi charakter patriotyczny, obronny i sportowy. W Polsce i na Litwie już trwają szkolenia – czytamy na portalu belsat.eu.

Założyciele Pospolitego Ruszenia zastrzegają, że nie są konkurencją wobec istniejących wolnościowych organizacji białoruskich ani tym bardziej nie są rozłamowcami. Zapewniają, że celem ich jest jednoczenie i uzupełnianie się z istniejącymi organizacjami białoruskimi. Pospolite Ruszenie chce szkolić głównie młodych ludzi, nie tylko Białorusinów, ale też ochotników z innych krajów. Zarówno tych, którzy chcą walczyć przeciwko najeźdźcom w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy, jak i tych, którzy chcą być gotowi do walki za wolną Białoruś.

– Najważniejsze czego chcemy, to przygotowanie jak największej liczby Białorusinów do tej chwili, kiedy upadnie Rosja . Żeby Białoruś nie pozostała pod okupacją rosyjskich wojsk i Łukaszenki – powiedział dziennikarzom Biełsatu używający pseudonimu “Husar” szef organizacji.

Szkolenia już się zresztą odbywają. Telewizja Biełsat ujawniła zdjęcia pochodzące z jesieni, z zajęć dla pierwszej grupy Białorusinów należących do Pospolitego Ruszenia.

Z oświadczenia organizacji wynika, że jej celem jest działanie na rzecz „koordynacji, wewnętrznego współdziałania i zarządzania pospolitym ruszeniem” oraz „strukturalnego poszerzenia i rozwoju stowarzyszenia, mobilizacji Białorusinów gotowych walczyć o wyzwolenie Białorusi”.

Organizacja zakłada też, „systemowe przygotowanie fizyczne i specjalne”, stałe wsparcie materialne i kształtowanie światopoglądu i postaw patriotycznych wśród tych, którzy już przystąpili albo przystąpią do Pospolitego Ruszenia.

Według podanych informacji liczy ono na razie około 150 członków i ma swoje oddziały w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Wilnie i Kownie. Nazwano je “chorągwiami”. Część bojowników po przejściu szkolenia chce pojechać od razu walczyć na Ukrainę.

Emblemat Pospolitego Ruszenia.

Jak mówią sami członkowie organizacji, jej nawiązujący do tradycji Rzeczypospolitej emblemat “pomogła utworzyć sama historia”.

– Na emblemacie pokazujemy, że Pogoń, która dotąd czekała na naszym godle, teraz ruszyła. Na jego drugiej połowie jest Matka Boska (znajdująca się m.in. w herbie Mińska – belsat.eu). Trwa ona w modlitwie o Białoruś, o swoich synów i prosi, by obronili ojczyznę i powrócili żywi do domu – wyjaśnił przedstawiciel Pospolitego Ruszenia Siarżuk Kiedyszka.

/belsat.eu/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!