Wiadomości

W Politechnice Krakowskiej powstanie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Politechnice Krakowskiej powstanie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, które umożliwi badania dotyczące redukcji smogu i tzw. przewietrzania miast. W piątek w Krakowie podpisano umowę gwarantującą 18 mln zł unijnego dofinansowania na nowy obiekt.

Umowę podpisali przedstawiciele władz PK i zarządu województwa małopolskiego. Prace przy budowie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej mają ruszyć na początku przyszłego roku i potrwają do 2021 r.

„Niewątpliwie jest to laboratorium unikatowe w skali kraju i w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie to fantastyczne narzędzie do walki ze smogiem, kontrolowaniem go i do poprawy jakości powietrza” – powiedział na konferencji prasowej w piątek w urzędzie marszałkowskim rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior. Przyznał także, że uczelnia od wielu lat starała się o to, aby utworzyć takie laboratorium. Prace w nowej jednostce prowadzić będą uczeni z Politechniki Krakowskiej, głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej.

Przyszłe laboratorium umożliwi prowadzenie szerokiego zakresu badań z dziedziny efektywnej redukcji smogu i tzw. przewietrzania miast. Ich wyniki dostarczą planistom, projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzę, przydatną podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących.

W budynku zaprojektowano dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m szerokości i 24 m długości dla większego tunelu oraz 8 m szerokości i 21 m dla mniejszego tunelu. Tunele aerodynamiczne pozwalają na analizę coraz większej ilości danych i w coraz większym stopniu mogą odtwarzać realne warunki otoczenia.

Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz zaznaczył, że inwestycja Politechniki Krakowskiej służy przede wszystkim podniesieniu jakości życia Małopolan, jest kolejnym narzędziem w walce o czyste powietrze w regionie. Jak podkreślił, Małopolska jest liderem w walce ze smogiem, a sukces województwo odnosi dzięki m.in. współpracy z gminami. „W tej chwili wymienianych lub modernizowanych jest ponad 21 tys. starych kotłów. Szacuje się, że dzięki temu emisja gazów cieplarnianych spadnie o 221 tys. ton rocznie” – powiedział.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Beata Kołodziej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!