Wiadomości

W policjantów przygotowujących się do konfrontacji z demonstrantami z impetem wjechał samochód

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od soboty na ulicach irańskich miast mają miejsce masowe demonstracje, którym towarzyszą gwałtowne starcia z policją. Wczoraj zamieszki miały miejsce w co najmniej 86 miastach w 26 prowincjach kraju. Przedwczoraj do protestów, które zaczęły się w Irańskim Kurdystanie, po czym objęły także miasta perskie, dołączyli Turcy z Południowego Azerbejdżanu, a wczoraj – Beludżowie i Arabowie. Jest wielu rannych, jest też sporo ofiar śmiertelnych. Według danych na dziś rano liczba zabitych to 31 osób…

Iskrą, która doprowadziła do wybuchu, była śmierć Mahsy Amini, zatrzymanej przez policję za „nieodpowiedni ubiór”. 22-latka z Irańskiego Kurdystanu po „przesłuchaniu” zapadła w śpiączkę i zmarła. Skierowani do tłumienia protestów funkcjonariusze używają nie tylko pałek, gazu łzawiącego, broni gładkolufowej i armatek wodnych, ale nierzadko też strzelają ostrą amunicją.

Protesty mają bardzo gwałtowny przebieg. Podpalane są budynki administracyjne, komendy i komisariaty policji, pojazdy policyjne… W wielu miejscach policjanci zmuszeni byli uciekać przed agresywnym tłmem, a funkcjonariusze, którzy wpadli w ręce tłumu, byli dosłownie linczowani. W „stolicy” Irańskiego Beludżystanu, w Zahedanie, doszło do śmiertelnego pobicia strażnika rewolucji islamskiej, który wcześniej strzelał do demonstrantów…

Niewiele wiemy, co dzieje się w Iranie teraz, bowiem władze odcięły internet. Docierają do nas jedynie szczątkowe informacje. Wynika z nich, że w wielu miastach mają obecnie starcia z policją. W Parand koło Teheranu w policjantów przygotowujących się do konfrontacji z demonstrantami z impetem wjechał samochód.

W kilku miastach policja miała strzelać ostrą amunicją do demonstrantów, ale na chwilę obecną trudno to zweryfikować. Z Teheranu z kolei dochodzą do nas informacje, poparte materiałami filmowymi, iż demonstranci podpalają samochody policyjne.

Tu natomiast widzimy płonący posterunek policji w Teheranie:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!