Wiadomości

W piątek spotkanie szefa MON z p.o. sekretarza obrony USA ws. Fort Trump

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał jutro z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem ws. projektu Fort Trump.

Do spotkania dojdzie przy okazji Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. To już ćwierć wieku minęło, odkąd wycofały się z Polski wojska sowieckie, a najwyraźniej w ocenie rządzących Polską polityków nie może być tak, by żadne obce wojska na polskiej ziemi nie stacjonowały, tak więc polskie władze dążą do tego, by w Polsce powstała stała baza wojsk amerykańskich.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w wywiadzie dla dziennika „Financial Times” powiedziała, że liczba żołnierzy zostanie „znacząco zwiększona”. Dodała, że Polacy dostaną „większość tego, czego chcą”.

Dr Marceli Burdelski z Towarzystwa Azji i Pacyfiku spodziewa się, że do Polski trafią amerykańscy żołnierze w ramach przegrupowania w Europie.

– Amerykanie planowali przegrupowanie swoich brygad z Niemiec. Jest prawdopodobne, że jedna dobrze wyposażona brygada trafi do Polski. Pytanie, czy będzie to już stała baza, czy to wojsko będzie wysyłane rotacyjnie – wskazuje dr Marceli Burdelski.

Przypomnijmy, amerykański Kongres zobowiązał Pentagon, aby do marca przedstawił ocenę budowy w Polsce tzw. bazy Fort Trump.

Obecnie w naszym kraju stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!