Wiadomości

W piątek 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy otrzyma zestawy przeciwlotnicze Poprad

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MON Mariusz Błaszczak przekaże w piątek 15 Gołdapskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu zestawy przeciwlotnicze Poprad. Wojsko Polskie otrzyma więc dziewięć kolejnych samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych – informuje portal Defence24.pl.

Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, ten sprzęt, wraz z dostarczonymi w ubiegłym roku 14 zestawami, zwiększa zdolności Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Dostawy realizowane w latach 2018-2021 stanowią element budowy wielowarstwowego systemu obrony powietrznej przy współpracy z polskim przemysłem obronnym. Umowa obejmuje dostawę 77 zestawów do roku 2021. Całkowity koszt zawartej umowy (z grudnia 2015 roku), która obok dostaw sprzętu wojskowego, obejmuje również pakiet szkoleniowy w zakresie eksploatacji, napraw i remontów dostarczonych wyrobów, wynosi ponad 1 mld zł.

Pierwsze zestawy trafiły do pododdziałów OPL Wojsk Lądowych oraz szkolnictwa w połowie 2018 roku. Wtedy też gen. bryg. Stefan Mordacz, Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk DG RSZ mówił w rozmowie z Defence24.pl, że jednostki wyposażone w Poprady osiągnęły już wstępną gotowość bojową, ale do uzyskania pełnej zdolności niezbędne było dalsze szkolenie i zgranie z innymi elementami systemu walki.

Jeszcze w czerwcu 2018 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że do Sił Zbrojnych RP do końca 2019 roku trafi 36 zestawów Poprad. Do tej pory Poprady trafiły już do 8 Pułku w Koszalinie (podległego 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej) oraz do 4 Pułku w Zielonej Górze (podległego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej). Po przekazaniu sprzętu 15 Gołdapskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu, wchodzącego w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, znajdą się one de facto na wyposażeniu wszystkich trzech dywizji Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!