Wiadomości

W Pakistanie skazano na karę śmierci za bluźnierstwo wykładowcę akademickiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rejonowy i Sesyjny w Multanie skazał w sobotę Junaida Hafeeza, byłego wykładowcę uniwersyteckiego, na śmierć za bluźnierstwo.

Były wykładowca wyładający na Wydziale Literatury Angielskiej Bahauddin Zakariya University (BZU) w Multanie, Junaid Hafeez został oskarżony o bluźnierstwo i aresztowany przez policję 13 marca 2013 r. Proces rozpoczął się w 2014 r.

Sędzia Kashif Qayyum ma podstawie § 295-C pakistańskiego kodeksu karnego (PPC) skazał Hafeeza na karę śmierci i grzywnę w wysokości 0,5 miliona Rs, a na podstawie § 295-B wymierzył mu karę dożywotniego więzienia, a na podstawie artykułu 295-A PPC – na 10 lat surowego więzienia i grzywnę w wysokości 100.000 Rs grzywny.

Adwokat powiedział Associated Press, że jego klient został niesłusznie skazany i że odwoła się od wyroku. Jego poprzedni adwokat, Rashid Rehman, został zastrzelony w maju 2014 r. w swoim biurze.

Prokurator Athar Bukhari powiedział, że Hafeez spędził trzy lata w Stanach Zjednoczonych w ramach specjalnego programu dla pakistańskich nauczycieli. Dodał, że śledczy po jego aresztowaniu znaleźli materiał antyreligijny w laptopie Hafeeza.

W tym roku rodzice skazanego zaapelowali do byłego naczelnego sędziego Asifa Saeeda Khosy o zbadanie sprawy ich syna. Szukali sprawiedliwości dla niego w różnych instytucjach, obawiając się o jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Stwierdzili oni, że ich syn przez ostatnie sześć lat przebywał w izolatce w celi w Więzieniu Centralnym w Multanie pod fałszywym zarzutem bluźnierstwa.

„Perspektywa, że ​​Hafeez otrzyma choćby pozory uczciwego procesu, zniknęła, gdy jego adwokat Rashid Rehman został brutalnie zamordowany w swoim gabinecie. Osoby zaangażowane w morderstwo nigdy nie zostały zatrzymane. Morderstwo Rehmana wywołało falę strachu, zniechęcając innych prawników do podejmowania się jego obrony. To, że nie zdołano zatrzymać tych, którzy zastrzelili Rehmana, stanowiło sygnał o bezkarności dla innych potencjalnych zamachowców – napisali w oświadczeniu.

„Czy w takich okolicznościach jakiś sędzia byłby w stanie podjąć ryzyko wymierzenia sprawiedliwości?” – pytali rodzicie.

Junaid był jednym z pięciu pakistańskich studentów wybranych do programu stypendialnego Fulbright, dającego możliwość studiów magisterskich w Stanach Zjednoczonych. Udał się na Jackson State University, gdzie studiował literaturę amerykańską, fotografię i teatr.

Po powrocie do kraju wrócił na Wydziału Literatury BZU, gdzie wcześniej studiował, teraz jednak jako wykładowca. Na kampusie panował klimat konserwatywny, ale Junaid znalazł ludzi, którzy dzielili jego poglądy, na wydziale, którym kierował wówczas Shirin Zubair.

Junaid często zapraszał działaczy na rzecz praw kobiet, którzy gościnnie wygłaszali wykłady i nawiązywał kontakty ze studentami. Jednym z nich był Qaisra Shahraz. Po jego gościnnym wykładzie w BZU, który został zorganizowany po uzyskaniu pozwolenia od wicekanclerza uniwersytetu, niektórzy studenci oskarżyli Hafeeza i Shahraza o przekazanie bluźnierczych uwag. Później Junaid został również oskarżony o „wspieranie” tematów powieści Shahraza. Junaid znalazł się za kratkami, podczas gdy Zubair musiał uciekać z Pakistanu.

/www.dawn.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!