Wiadomości

W obliczu wojny gospodarczej z USA Turcja może liczyć na wsparcie ze strony Kataru

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Katar obiecał, że zainwestuje w Turcji 15 mld dolarów. Rząd w Ankarze planuje wprowadzić te środki do banków i na rynki finansowe, żeby uspokoić kurs liry.

Pakiet inwestycyjny ogłoszono po spotkaniu w Ankarze emira Kataru szejka Tamima ibn Hamada as-Saniego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Decyzją emira Katar ma wesprzeć gospodarkę turecką różnymi „projektami gospodarczymi, inwestycjami i depozytami”.

Turcji grozi zapaść gospodarcza w związku z gwałtownym spadkiem notowań liry oraz dwucyfrową inflacją. Spadek kursu liry jest m.in. pochodną obaw inwestorów o narastające napięcia między USA a Turcją, jak i o to, że prezydent Erdogan de facto ograniczył wszelką niezależność banku centralnego. Źródłem dodatkowych niepokojów jest niedawne mianowanie zięcia prezydenta Berata Albayraka ministrem finansów.

W niedzielę Erdogan ocenił, że spadek wartości liry tureckiej jest wynikiem „spisku politycznego” przeciwko jego krajowi. Przestrzegł, że Turcja zareaguje na tę sytuację, szukając „nowych rynków i sojuszników” poza Stanami Zjednoczonymi. Wzywał również Turków, by sprzedawali euro i dolary w celu wsparcia liry.

Od początku roku lira straciła prawie 40 proc. do amerykańskiego dolara. Wywołało to obawy o odporność tureckiego sektora bankowego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!