Wiadomości

W obliczu ofensywy wojsk Tigraju rząd Etiopii wprowadził stan wyjątkowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Etiopii ogłosił stan wyjątkowy na terytorium całego kraju. Powodem decyzji jest ofensywa tigrajskich formacji zbrojnych kierujących się ku Addis Abebie. Podobno w regionie Wollo po raz pierwszy doszło do nawiązania bezpośredniego kontakt między bojownikami Frontu Wyzwolenia Oromo (OLF) i Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF). Stan wyjątkowy będzie obowiązywać przez sześć miesięcy.

W ostatnich dniach wojska Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju zajęły cały szereg miast w sąsiadującej z Tigrajem prowincji Amhara. Od Addis Abeby dzieli je około 380 km. Armia Etiopii poniosła klęskę na froncie Wollo. W poniedziałek wieczorem ich dowództwo zakomunikowało, że doszło do połączenia z siłami samoobrony Oromo – największej grupy etnicznej Etiopii, które również walczą z rządem federalnym.

W tej sytuacji rząd Etiopii zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego.

– Nasz kraj stoi w obliczu poważnego niebezpieczeństwa, podważającego fundamenty jego istnienia, suwerenności i integralności terytorialnej – powiedział na konferencji prasowej zwołanej w stolicy Etiopii minister sprawiedliwości Gedion Timothewos.

– A ponieważ nie jesteśmy w stanie odsunąć tego zagrożenia zwykłymi rozporządzeniami i procedurami sądowymi, musimy zastosować takie rozwiązanie – tłumaczył.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Timothewosa każdemu, kto złamie przepisy stanu wyjątkowego, grozi od 3 do 10 lat więzienia. Przestępstwa i wykroczenia, które będą podlegać surowym karom, to udzielanie pomocy materialnej, finansowej bądź moralnej „grupom terrorystów”.

Władze Etiopii zdecydowały się na ten krok w obawie przed przybliżaniem się formacji zbrojnych siłom Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) ku stolicy. W ostatnich dniach siły obronne Tigraju zajęły cały szereg miast w sąsiadującej z Tigrajem prowincji Amhara.

/TVP Info, witter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!