Wiadomości

W obliczu gwałtownych protestów irańskie władze uwolniły aresztowanego działacza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przez cały dzień i całą noc w mieście Jungan w Iranie miały miejsce protesty wywołane aresztowaniem miejscowego aktywisty. Dziś rano irańskie władze zdecydowały się go uwolnić…

W mieście Jungan, w ostanie Czahar Mahal wa Bachtijari, doszło wczoraj do gwałtownych protestów. Iskrą, która wywołała eksplozję społecznego gniewu, było aresztowanie Mohammada Fadai, aktywisty, który organizował akcje solidarnościowe z Arabami z Chuzestanu, którzy kilka tygodni temu podnieśli bunt, wywołany brakiem wody.

Demonstranci zablokowali drogi przy wjazdach do miasta, budując barykady i paląc opony. W ten sposób nie wpuścili oni do miasta specjalnych oddziałów policji. Tłum przypuścił atak na siedzibę komisariatu policji…

Noc niczego tu nie zmieniła. Drogi wjazdowe do miasta w dalszym ciągu były blokowane przez demonstrantów. Władze nie zdecydowały się na zdecydowaną pacyfikację protestów, a przybyłe w tym celu jednostki zostały zakwaterowane na noc w szkole w pobliskiej wiosce.

Dziś rano irańskie władze zdecydowały się uwolnić aresztowanego działacza. Protest zakończył się więc spektakularnym zwycięstwem jego uczestników. Aż prosi się zapytać, jakie to będzie miało konsekwencje dla sytuacji w Iranie.

„Dym z wczorajszych protestów wciąż jest widoczny na niebie Jungan” – powiedział uwolniony działacz, witając się z oczekującym na niego tłumem mieszkańców. Dodał on, że „Jungan zwyciężył”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!