Europa Wiadomości

W Nowej Kaledonii przeprowadzone zostanie referendum dotyczące odłączenia się od Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak powiadamia portal rp.pl mieszkańcy Nowej Kaledonii, francuskiego terytorium zamorskiego, w niedzielę biorą udział w referendum, w którym zdecydują, czy chcą oderwać się od Francji. Sondaże wskazują, że większość głosujących opowie się przeciwko niepodległości.

Działacze proniepodległościowi wezwali Kanaków do “zrzucenia kajdanów” nałożonych im przez władze w Paryżu.

W referendum może wziąć udział ok. 175 tys. mieszkańców Kaledonii. Kanakowie stanowią 42,5 proc. mieszkańców wyspy – pozostali mieszkańcy są z pochodzenia Europejczykami bądź Polinezyjczykami.

Do południa frekwencja w referendum wyniosłą 41,8 proc. To znacznie więcej niż w wyborach lokalnych z 2014 roku – wówczas do południa zagłosowało 27,3 proc. mieszkańców.

Nowa Kaledonia – jak zauważa BBC – co roku otrzymuje z francuskiego budżetu ok. 1,3 mld euro dotacji. To zamorskie terytorium posiada duże zasoby niklu, surowca wykorzystywanego przy produkcji elektroniki.

Wyniki referendum mają być znane ok. 23 czasu lokalnego (13 czasu polskiego). Tuż po ogłoszeniu wyników orędzie ma wygłosić prezydent Francji Emmanuel Macron, który w maju, w czasie wizyty w Nowej Kaledonii mówił, że Francja “byłaby znacznie mniej piękna” bez tego terytorium.

Na mocy porozumienia z 1998 roku jeżeli mieszkańcy opowiedzą się przeciw niepodległości wówczas do 2022 roku referendum niepodległościowe może zostać przeprowadzone jeszcze dwa razy.

Ostatnim terytorium zamorskim, które oderwało się od Francji, było Vanuatu (w 1980 roku). Nowa Kaledonia została zajęta przez Francję w 1853 roku. W przeszłości znajdowała się tam kolonia karna.

Nowa Kaledonia jest reprezentowana we francuskim parlamencie przez dwóch deputowanych i dwóch senatorów.

Czy myślicie, że referendum zakończy się sukcesem separatystów?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!