Wiadomości

W Niemczech rośnie liczba salafitów, to prawdziwa beczka prochu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji alarmuje, że w Niemczech liczba salafitów, czyli islamskich fundamentalistów, osiągnęła „rekordowy poziom”. Przedstawiając dane kontrwywiad cywilny ocenił, że stały wzrost wskazuje na „utrzymującą się atrakcyjność ideologii salafizmu” – informuje Deutsche Welle.

Niemieccy salafici coraz rzadziej angażują się w akcje uliczne, w rodzaju patroli samozwańczej, islamskiej “Policji Szariatu” czy rozdawania przechodniom egzemplarzy Koranu. Wyraźne ograniczenie takich działań przypisuje się zdecydowanej postawie policji i innych służb, ale sprawa ma także drugie dno.

Jak poinformował Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, czyli niemiecki kontrwywiad cywilny, liczba salafitów w Niemczech wzrosła z 9 tys. 700 w grudniu roku ubiegłego, do 10 tys. 800 obecnie. “Wskazuje to na utrzymującą się atrakcyjność ideologii salafizmu”, oświadczył w niedzielę (10.12.2017) szef kontrwywiadu Hans-Georg Maaßen. Obok, jak stwierdził dosłownie, “rekordowego poziomu” liczby niemieckich salafitów, wysoce niepokojącym zjawiskiem jest postępujące „rozczłonkowanie” i „prywatyzacja” tego ruchu, co stawia szczególne wyzwania przed niemieckimi tajnymi służbami, z cywilnym kontrwywiadem na czele.

Salafici zmienili bowiem taktykę, o czym mówił Hans-Georg Maaßen zwracając uwagę na ich, jak to ujął, “rozczłonkowanie” i “prywatyzację”. Salafici unikają gromadzenia się w meczetach, w których imamowie nawołują do otwartego występowania przeciwko “niewiernym” i zachodniemu stylowi życia. Równie starannie unikają także wstępowania do radykalnych islamskich organizacji oraz stowarzyszeń monitorowanych przez niemiecki kontrwywiad.

Ich spotkania i narady odbywają się obecnie głównie w niewielkich, dobrze zakonspirowanych grupach, tworzonych za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych. Nowym zjawiskiem jest powstawanie sieci kobiet oddanych idei salafizmu, do których funkcjonariusze Urzędu Ochrony Konstytucji siłą rzeczy mają ograniczony dostęp.

Niemieccy salafici, podobnie jak w innych krajach, nawołują do odrodzenia islamu poprzez “powrót do jego źródeł”, co w praktyce oznacza dążenie do wprowadzenia islamskiego państwa wyznaniowego, rządzonego w oparciu o szariat, czyli islamskie prawo religijne, regulujące także życie codzienne muzułmanów zamieszkałych na stałe w państwach zachodnich. Stawia to ruch salafitów na pozycji zaciekłego wroga demokracji zachodnich i zachodniego stylu życia.

Propagowana przez salafitów ideologia sprzyja radykalizacji wielu młodych muzułmanów w Niemczech i innych państwach unijnych, którzy gotowi są związać się z islamskim terroryzmem i podjąć roli zamachowców, albo wstąpić w szeregi bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Syrii oraz w Iraku. W tym sensie salafizm jest wylęgarnią dżihadystów, co niemieckim służbom bezpieczeństwa każe go obserwować z najwyższą uwagą.

Cały artykuł:
http://www.dw.com/pl/liczba-salafit%C3%B3w-w-niemczech-wzros%C5%82a-do-rekordowego-poziomu/a-41733167

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!