Wiadomości

W Niemczech muzułmanie kupili dawną świątynię protestancką i zamienli ją na meczet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W najbliższych dniach w Hamburgu zostanie otwarty meczet, który powstał w dawnej, zdesakralizowanej świątyni protestanckiej. Zbudowano ją w 1961 roku, ale od wielu lat była w prywatnych rękach. Teraz została odkupiona przez muzułmanów, którzy zaaranżowali ją na meczet. Krzyż na wieży kościelnej został zastąpiony napisem „Allah”.

O planach muzułmanów informowano już w 2013 roku, a sprawa wywołała w Niemczech duże poruszenie. Świątynia został wybudowany na początku lat 60-tych XX wieku i przez wiele lat służył lokalnej społeczności. W 2002 roku postanowiono jednak ją zdesakralizować i sprzedać prywatnemu „inwestorowi”. Przez ostatnie lata budynek nie był wykorzystywany, dlatego znalazł nowego nabywcę. Zakupu dokonała islamska wspólnota Al-Nour.

Katolicka agencja KNA poinformowała, że przebudowa trwała blisko sześć lat, a termin otwarcia meczetu wielokrotnie przesuwano. Pierwotnie miała zostać oddana do użytku muzułmanom już pod koniec 2013 roku. Muzułmanie twierdzą, że koszt przebudowy wyniósł ok. 5 mln dolarów i został sfinansowany ze składek. Wsparcie dla przebudowy świątyni dotarło także z Kuwejtu. Miejscowy rząd miał przekazać na ten cel 1,1 mln euro. W związku z przebudową, krzyż na wieży kościelnej został zastąpiony napisem „Allah”.

Oczekuje się, że w oficjalnym otwarciu 26 września wezmą udział liczni przedstawiciele życia politycznego i wspólnot religijnych. Na piątkowe modlitwy w meczecie Al-Nour przybywa regularnie ok. 2,5 tys. muzułmanów. Modły odbywają się w dzielnicy Sankt Georg.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!