Felietony

W mózgach kobiet alzheimer rozwija się łatwiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Częstsze występowanie choroby Alzheimera i demencji u kobiet może wynikać z budowy ich mózgu – ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji Alzheimer`s Association w Los Angeles.

Większość osób żyjących z chorobą Alzheimera – najczęstszą przyczyną demencji – to kobiety. Dotychczas przypuszczano, że powodem jest to, iż kobiety po prostu żyją dłużej niż mężczyźni.

Posługując się techniką pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) naukowcy z Vanderbilt University Medical Center badali skany mózgu setek mężczyzn i kobiet (zarówno zdrowych, jak i z rozpoznaną łagodną demencją), analizując występowanie białka zwanego tau. Gromadzenie się białek tau i amyloidu w mózgu to jedna z charakterystycznych cech choroby Alzheimera. Kiedy tworzą one toksyczne, splątane grudki, powodują obumieranie komórek mózgowych.

Uzyskane wyniki sugerują, że kobiety mają lepszą łączność pomiędzy regionami, w których gromadzi się białko tau, co ma implikacje dla mózgu. Z powodu tej lepszej łączności mózg kobiet może być narażony na szybsze rozprzestrzenianie się tau – od neuronu do neuronu – i pogorszenie funkcji poznawczych.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Paweł Wernicki
rys. futura-sciences.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!