Europa Wiadomości

W Monachium Brytyjczyk umieścił na grobie Stepana Bandery napis informujący o jego zbrodniach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl sieci pojawiło się nagranie Brytyjczyka, który dotarł na grób Stepana Bandery w Monachium i wyjaśniając, iż niemieckie prawo zakazuje gloryfikowania nazizmu, zerwał flagi: banderowską czarno-czerwoną oraz połączoną z nią narodową ukraińską.

Potem przytwierdził prowizoryczną tablicę z anglojęzycznym napisem „Ukraiński nazista Stepana Bandera jest tu pochowany”. Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, od 1940 r. liderem jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B, od kwietnia 1941 r. przewodniczącym Prowodu OUN-B jako odrębnej organizacji. Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943–1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, którego ofiarą padło 100 do 200 tys. osób.

Po wojnie zamieszkał w RFN. Zginął 15 października 1959 r. w zamachu przeprowadzonym w Monachium przez agenta KGB Bohdana Staszynskiego. Został pochowany na Cmentarzu Leśnym w dzielnicy Hadern w Monachium. Jego grób był wielokrotnie dewastowany.

Czy popieracie inicjatywę obywatela Wielkiej Brytanii? Piszcie w komentarzach.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!