Kultura Wiadomości

W Mińsku wyświetlono film o Chrzcie Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pokaz filmu dokumentalnego „Krzyż i Korona”, opowiadającego o Chrzcie Polski, odbył się 15 grudnia w mińskim kinie „Centralny”. Pokaz filmu zorganizowała Ambasada RP w Mińsku z okazji obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski.

 

Film dokumentalny „Krzyż i Korona” został nakręcony przez reżysera Zdzisława Cozaca. Artysta pokazał na ekranie postacie historyczne, które przyczyniły się do chrystianizacji ziem polskich – Mieszka I oraz Bolesława I Chrobrego. W czasach ich panowania Polska znalazła się i utrwaliła jako państwo i społeczność narodowa w kręgu zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej.

 

zareczyny_mieszka_i

 

Film „Krzyż i Korona” zaczyna się od sceny chrztu polskiego księcia Mieszka I, od czego zaczął się trwały proces chrystianizacji ziem polskich. Widz widzi na ekranie rekonstrukcje wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, nakręcone z wykorzystaniem współczesnych technologii filmowych. Te sceny są przeplatane z wypowiedziami historyków, tłumaczących kontekst i znaczenie obserwowanych przez widza wydarzeń.

 

Z historią Chrztu Mieszka I do dzisiaj wiąże się dużo zagadek. Powszechnie uważa się, iż wydarzenie to miało miejsce w 966 roku. Naukowcy wciąż nie mają jednak pewności co do miejsca, w którym się odbył Chrzest. Nie wiedzą też o motywacji, jaką się kierował polski książę, przyjmując ten sakrament.

 

Mieszko I, przyjmując Chrzest tylko zainicjował chrystianizację ludności na ziemiach polskich. Za jego panowania Chrzest przyjęły jednak tylko najwyżsi dostojnicy (arystokracja) w księstwie Polan. Sprawę swojego ojca kontynuował pierwszy koronowany król Polski Bolesław I Chrobry. Władca ten domagał się, aby pogaństwa na rzecz Chrześcijaństwa zrzekli się jego poddani z najniższych nawet warstw społecznych. Jako apogeum tego procesu widzimy w filmie scenę koronacji Bolesława I Chrobrego, symbolizującą powstanie Państwa Polskiego, od początku istnienia osadzonego w kręgu zachodniej chrześcijańskiej tradycji i kultury.

 

/Ludmiła Burlewicz i Julia Baryło z Mińska, zdjęcia Julii Baryło, znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!