Wiadomości

W miejsce amerykańskich F-35, Turcja przymierza się do zakupu rosyjskich Su-35

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turcja poważnie rozważa możliwość nabycia w Rosji myśliwców Su-35. Według lokalnej gazety Yeni Safak, która powołuje się na swoje źródła, rząd poprosił sekretariat przemysłu obronnego, dowództwo sił powietrznych i inne zainteresowane departamenty o ocenę rosyjskiej propozycji.

Agencja RIA Novosti przypomina, 18 lipca szef państwowej korporacji Rostech Siergiej Czemiezow powiedział, że Rosja jest gotowa dostarczyć Turcji wielozadaniowe myśliwce Su-35, jeśli Ankara wyrazi takie życzenie. Tego samego dnia członek Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Franciszek Klintsewicz w rozmowie z RIA Novosti wyraził opinię, że Turcja pójdzie na to. Przekonywał przy tym, że rosyjskie samoloty myśliwskie są dziesięć razy tańsze niż amerykańskie F-35, ale nie są gorsze od nich pod względem jakości.

Ale jest też inny powód. Prezydent USA Donald Trump, komentując dostawy rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400 do Turcji, powiedział, że Ankara nie może już liczyć na zakup myśliwców piątej generacji F-35. Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z kolei nazwało tę decyzję krokiem jednostronnym i nielegalnym, powodującym nieodwracalne szkody w strategicznych stosunkach między obydwoma krajami. Waszyngton w pośpiechu szuka innych dostawców części do myśliwców, które wcześniej były produkowane w Turcji. Tureccy piloci szkoleni w Stanach Zjednoczonych w obsłudze samolotów F-35 wrócili do domu. Rosja postanowiła wypełnić powstałą niszę.

– Rosyjska propozycja zakupu myśliwców nie była nieoczekiwana – powiedział RIA Novosti Mehmet Sejfettin Erol, szef Centrum Badań Kryzysów Politycznych (ANKASAM). – To, po wdrożeniu umowy S-400, jeszcze bardziej wzmocni i pogłębi strategiczne partnerstwo między Turcją a Rosją. Temat ten pojawił się już wcześniej, tylko nie chodziło o Su-35, ale o Su-57, ponieważ strona turecka wyraziła zainteresowanie Su-57, ponieważ ten samolot jest najbliższy F-35 pod względem właściwości technicznych, ale pomysł z Su-35 może również być wdrożony, aby spełnić zapotrzebowanie Turcji na osiadanie nowoczesnych myśliwców.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!