Polska Wiadomości

W Międzyzdrojach mężczyzna znalazł na strychu szpiegowski moduł nadawczy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rmf24.pl wiele wskazuje na to, że za tym eksponatem może kryć się historia jak z filmu sensacyjnego. Tajemniczy przedmiot, wyglądający trochę jak tranzystorowe radio, trafił do Fortu Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Został znaleziony na strychu starego domu w Międzyzdrojach. To moduł nadawczy radiostacji szpiegowskiej.

Znalazca nie był pewien, co to za przedmiot, więc oddał go do muzeum. Urządzenie wygląda trochę na wojskowe, ma angielskie napisy i przycisk sugerujący, że można nadawać nim coś alfabetem Morse’a. Przez 3 tygodnie próbowaliśmy zidentyfikować, czym ten przedmiot jest. Okazuje się, że jest to moduł nadawczy brytyjskiej radiostacji szpiegowskiej MK 123 – opowiada Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.

Urządzenie jest produkcji brytyjskiej, powstało zaledwie kilkaset jego sztuk. W latach 50. wyposażano w takie nadajniki szpiegów i ambasady.

Przedmiot znaleziono na strychu domu, w którym przez lata mieszkała rodzina leśników. Zdaniem Piotra Piwowarczyka, ten fakt pasuje do prawdopodobnej historii radiostacji. Parę lat temu amerykańskie Archiwum Państwowe odtajniło dokumenty CIA z czasów zimnej wojny. Wśród tych meldunków, są też te pochodzące od tajemniczego szpiega, który działał na terenie wyspy Wolin. Miał kryptonim “Sputnik” – opowiada Piwowarczyk.

O “Sputniku” wiadomo, że był Polakiem i najprawdopodobniej pracownikiem Lasów Państwowych. Donosił o rozmieszczeniu obiektów wojskowych, magazynach uzbrojenia i sowieckich radarach. Miał dostęp do terenów leśnych, które były na obszarach wojskowych.

“Sputnik” nadawał przez 12 lat. Nie wiadomo, co się z nim stało. Wiemy, że ta współpraca zakończyła się w 1963 roku. Chyba zakończyła się tragicznie, bo ostatni meldunek kończy się informacją: “Sputnik” przestał odpowiadać – relacjonuje Piotr Piwowarczyk.

Historycy będą próbowali ustalić, kim był agent o kryptonimie “Sputnik” i jakie były jego losy po zakończeniu współpracy z obcym wywiadem.

Autor: Aneta Łuczkowska

Opracowanie: Maciej Nycz

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!