Wiadomości

W miastach rządzonych przez PO Niemcy kupili dziesięć polskich ciepłowni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziesięć polskich ciepłowni kupiła Szczecińska Energetyka Cieplna, której większościowym udziałowcem jest niemiecki gigant energetyczny E.ON. W miastach, w których doszło do tych transakcji, władzę sprawuje głównie Platforma Obywatelska – zwraca uwagę „Gazeta Polska”.

Kolejna ciepłownia ma być sprzedana – tym razem w Zgorzelcu. Od 2006 r. burmistrzem jest tam związany z PO Rafał Gronicz; przed objęciem tej funkcji pracował w Deutsche Bank. Tygodnik podaje, że działalnością SEC zainteresowała.

Gazeta wylicza, że szczecińska Energetyka Cieplna dotychczas kupiła udziały w ciepłowniach zachodniopomorskich: w Szczecinie, Połczynie-Zdroju, Łobzie, Myśliborzu, Dębnie, Barlinku, Choszcznie; w Pomorskiem – w Chojnicach, w Lubuskiem – w Strzelcach Krajeńskich oraz w Słubicach.

W lutym na sesji Rady Miasta Zgorzelec radni podjęli uchwałę dotyczącą sprzedaży 75 proc. udziałów Zgorzeleckiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (ZPEC) spółce Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o.(SEC).

„Jesteśmy za mali, by utrzymywać takie przedsiębiorstwo. Nie chcemy pewnego dnia powiedzieć mieszkańcom, że muszą budować kotłownie przydomowe. Sprzedaż udziałów zagwarantuje stabilność dostaw ciepła” – tak o transakcji mówił cytowany przez tygodnik burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

„Część radnych wyraziła sprzeciw, ponieważ liczne wątpliwości i pytania, jakie narodziły się w związku z procesem sprzedaży ciepłowni, w odpowiedzi nie zostały należycie poparte odpowiednimi argumentami oraz informacjami” – mówi gazecie Aneta Mazur, radna Zgorzelca, która znalazła się w grupie radnych głosujących przeciw sprzedaży ZPEC.

„Gazeta Polska” podała, że radni, którzy nie zgadzają się na sprzedaż ZPEC, postanowili walczyć do końca – składają wniosek do wojewody dolnośląskiego, licząc na to, że może uda się unieważnić szkodliwą dla miasta sprzedaż strategicznego przedsiębiorstwa miejskiego.

/Gazeta Polska, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!