Wiadomości

W Meksyku odkryto tablicę Majów służącą podczas gry w piłkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Półwyspie Jukatan, na południowym wschodzie Meksyku, archeolodzy odkryli kamienną tablicę, używaną w przez Majów w czasach prekolumbjskich podczas gry w piłkę.

Odkrycia dokonano na terenie wykopalisk w ruinach prekolumbijskiego miasta Majów Chichen Itza – informuje Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) Meksyku. Od 1988 r. miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Znaleziono tam okrągłą tablicę kamienną, która – jak szacują naukowcy kierowani przez Francisco Pereza z INAH – może mieć co najmniej 1200 lat. Obiekt waży około 40 kg i ma 32 cm średnicy, odkryto go półtora metra pod ziemią. Archeolodzy przypuszczają, że tablica znalazła się tam po przewróceniu się jednej z budowli w Chichen Itza.

Według autorów odkrycia znalezisko przedstawia scenę z zawodów w piłkę, w których rywalizują dwaj gracze. Wokół ich wizerunku umieszczone zostały znaki pisma Majów, które dotychczas nie zostały jeszcze odczytane przez archeologów.

Francisco Perez powołał się na wyniki wstępnych analiz tablicy, wdług których przedstawieni na niej zawodnicy reprezentują wyższe sfery w hierarchii społecznej Majów. Ma o tym świadczyć m.in. okrycie głowy jednego z graczy, na którym znajduje się wąż. Archeolodzy przypuszczają, że tablica mogła służyć do oznaczania wyników rywalizacji w tradycyjną grę przy użyciu gumowej piłki, w którą grali Majowie.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!